Historie před soudem

Deborah Ester Lipstadtová

Historie před soudem
Můj den u soudu s Davidem Irvingem

1. vydání
vazba - vázaná s přebalem
145 x 205 mm, 392 stran + příloha
ISBN / ISSN: 80-87027-20-5 EAN: 9788087027202
299 Kč
dočasně nedostupné

Kniha Historie před soudem, dílem analýza historie, dílem výsledek pozorování dramatu v soudní síni, přesahuje historiografii druhé světové války a holocaustu a nastavuje zrcadlo špinavému způsobu, s jakým extremismus a záměrné zkreslování historie získávají široké uznání a pomáhají šířit nenávist. Inspirující osobní příběh úporné vytrvalosti a nakonec i nečekaného obrovského úspěchu je vlastně příběhem procesu testujícího normy historické a právní pravdy. Procesu, o kterém londýnský list Daily Telegraph prohlásil, že „znamená pro nové století to, co pro dřívější generace znamenal norimberský tribunál a proces s Eichmannem“.


V roce 1993 vydala Deborah E. Lipstadtová, profesorka židovských studií na Emory University, první komplexní dějiny hnutí, které popírá holocaust. V této své veřejné, kriticky pojaté zprávě označuje Lipstadtová Davida Irvinga – plodného, uznávaného a známého autora knih o druhé světové válce, jenž napsal řadu kontroverzních prohlášení o Hitlerovi a Židech – za jednoho z nejnebezpečnějších propagátorů hnutí popírajícího holocaust. O rok později žaloval David Irving profesorku Lipstadtovou a jejího nakladatele, britskou společnost Penguin. Proces před londýnským soudem, profesorka Lipstadtová a potažmo i celá historiografie holocaustu přitáhla pozornost médií. Po dalších pěti letech, když David Irving tento proces po desetiměsíčním intenzivním jednání před soudem prohrál, objevily se na prvních stranách deníků a časopisů napříč světem palcové titulky o velkém vítězství profesorky. Důsledky procesu tím však zdaleka nekončily.
Knihu Historie před soudem psala Deborah Lipstadtová jako osobní strhující kroniku soudní bitvy s Irvingem, v níž zvolna postupovala od pozice relativně tiché existence profesorky na americké univerzitě až k senzačnímu procesu, kde se ocitla v roli žalované strany. David Irving požadoval omluvu, finanční náhradu a stažení publikace Popírači holocaustu uváděje, že tento text je založen na nepravdivých tvrzeních a osobně jej dehonestuje.
Autorka krok za krokem odhaluje spletitou cestu příprav na soudní proces, včetně popisu získání prostředků ve výši 1,5 milionu dolarů na obhajobu vedenou týmem prvotřídních advokátů, historiků a expertů, mezi nimiž byl také Anthony Julius, právník a literární vědec, známý spíše jako rozvodový advokát princezny Diany. Lipstadtová vypráví o Irvingových bezohledných provokacích, včetně tvrzení, že více lidí zemřelo v autě senátora Kennedyho v zátoce Chappaquiddick než v plynových komorách v Osvětimi, že si lidé tetovali čísla na svá předloktí za účelem výdělku… Popisuje, jak právníci získali přístup k Irvingovým osobním dokumentům potvrzujícím jeho spojení s neonacistickými extrémisty v Německu a také s bývalým vůdcem Ku-Klux-Klanu Davidem Dukem a Národní aliancí, která chce Ameriku přeměnit v „árijskou společnost“.
Během procesu strhl tým obhájců Lipstadtové z Irvinga masku úctyhodnosti, když prokázal předpojatost, extremismus a zkreslování historie charakterizující jeho práce, včetně jeho kdysi vysoce ceněného díla o bombardování Drážďan.


V NAKLADATELSTVÍ BRZY VYJDE

ANEB NA CO SE TĚŠÍME

Copyright © 2002 - 2024 , Nakladatelství Epocha s.r.o.