Commandos útočí!

Miloslav Jenšík

Commandos útočí!
Nájezd na St. Nazaire

1. vydání
vazba - vázaná
127 x 200 mm, 96 stran + 8 stran fotopřílohy
24. svazek z edice Edice Magnetka
ISBN / ISSN: 978-80-7425-144-3 EAN: 9788074251443
kniha 104 Kč 139 Kč

Commandos! Němci už se jich naučili bát. Svobodný svět a díky rozhlasovému vysílání Volá Londýn i obyvatelé nacisty okupovaných zemí si o jejich husarských kouscích vyprávějí hotové báje. Těm jedné březnové noci roku 1942 nasadí korunu Operace Chariot, sebevražedně odvážný nájezd na přístav Saint Nazaire v ústí Loiry do Biskajského zálivu, jednu z nejdůležitějších a nejlépe opevněných válečných základen německého loďstva.
Kniha se zabývá nejen přípravami, provedením a výsledky legendární akce, ale také historickými zdroji inspirace pro vytvoření oddílů commandos, jejich formováním, výcvikem a způsobem boje, který podřídil silné individuality skálopevné soudržnosti týmu.


Ukázka:

„Poručík Chant velí skupině, která má za úkol vyhodit do povětří čerpací stanici. Ještě než Campbeltown narazí do kesonových vrat, úlomky šrapnelu ho bolestivě zraní na pravé paži a na levé noze. Není čas na obvazy, ostatně už krvácejí dobré tři čtvrtiny posádky torpédoborce i commandos, čekajících na svou chvíli na palubě, kryté proti kulometné palbě jen nízkými ocelovými pláty, do kterých zběsile bubnují svítící střely. Konečně: náraz do kesonových vrat, strašlivý rámus. Úderné skupiny vyrážejí za svými úkoly, Chant v čele svých mužů. Snad stokrát si ve výcviku prohlížel model přístavu, vrýval si do paměti fotografie a plány. K čerpací stanici by teď trefil i v té nejhustší mlze. V běhu ohnivou smrští ho zasáhnou další střepiny, ale už jsou na místě. Odpálit železné dveře, rychle po schodišti dolů! Rukama, které na všem, čeho se dotknou, zanechávají krvavé stopy, připraví poručík k odpálení nálože…“


V NAKLADATELSTVÍ BRZY VYJDE

ANEB NA CO SE TĚŠÍME

Copyright © 2002 - 2024 , Nakladatelství Epocha s.r.o.