Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází v Nakladatelství Epocha již počtvrté se všemi původními ilustracemi kreslenými Mistrem Nepraktou knize přímo na míru.
Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953–55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců – pétépáků.
Kniha, resp. jejích 17 kapitol „prvního dílu“, vyšla poprvé v nakladatelství Vysočina v roce 1969 a dalších dvacet let se příběhy „druhého dílu“ mohly šířit jen ústním podání nebo opisováním, komplexního vydání se text dočkal až po změně politických poměrů, v roce 1990.
Román Černí baroni byl ve Studiu Barrandov zfilmován v roce 1992 (režie Zdeněk Sirový, scénář M. Švandrlík a Z. Sirový). Film se natáčel na Zelené Hoře. V roce 2002 byl v brněnském studiu České televize realizován jedenáctidílný seriál podle obou dílů Černých baronů doplněný o příběhy z dalších románů: Říkali mu Terazky a Pět sekyr poručíka Hamáčka. Seriál se točil ve značně zdevastovaném a nepřístupném zámku v Jaroslavicích u Znojma a byl v premiéře uveden na prvním programu ČT 19. 1. 2004 (režie Juraj Herz, scénář Martin Bezouška).