Přísně tajné skandály

Jaroslav Mareš

Přísně tajné skandály

1. vydání
vazba - vázaná s přebalem
145 x 205 mm, 360 stran
ISBN / ISSN: 978-80-7557-196-0 EAN: 978-80-7557-196-0
kniha 224 Kč 299 Kč

Když se přihodí nějaká ostuda, aktéři se s ní obvykle moc nešíří. Když se stane skandál, aktéři se ho snaží ututlat stůj co stůj. V mnoha případech se to i podaří. Zamést veškeré stopy je ale daleko těžší. A tak je naše historie plná příběhů, které jsme neměli znát. Proč celý svět zná Alžbětu Báthoryovou, zatímco její českou předchůdkyni nezná nikdo? Jak je možné, že zavražděného zbojníka, hrdinu románů 15 let po jeho smrti propustili z vězení? Proč se archeologové dodnes bojí otevřít hrobku významného šlechtice? Jak strašlivou historii skutečné předlohy hraběte Draculy ukrývá českokrumlovské podzemí? Na čem ztroskotal pokus českých fašistů předběhnout Hitlera a převzít u nás moc dřív, než se to podařilo v Německu? Proč se středobodem českého protinacistického odboje staly obložené chlebíčky? Na tyto a další příběhy našich dějin hledá odpovědi známý český reportér.

Už mnohokrát jsem se přesvědčil o tom, že náhody na světě neexistují. První kniha byla o záhadách kriminalistiky. Jenže ne všechny případy, které jsem zpracovával, se do této škatulky vejdou. Kriminálem to smrdělo mockrát, nicméně spíš než na mrazení v zádech přijde, jsem při probírání nevěřícně vrtěl hlavou a bavil se představou, jak se aktéři kvůli mému nežádoucímu šťourání obracejí v hrobech. (z předmluvy autora)

„Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak máme v naší historii spousty válečných zločinců, kteří přes své činy trestu unikli. A známe i mnoho ̦obyčejnýchʻ vrahů, jimž se podařilo uniknout spravedlnosti. Ale příběh válečného zločince, úkladného vraha, který nejenže hned dvakrát uniknul popravě, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta republiky, ten se v naší historii moc nevidí.

K případu Jiřího Skomarovského, alias Grigorije Jermolenka, jsem se dostal při natáčení reportáže o sériovém vrahovi Huberu Pilčíkovi. Spisovatel Emil Hruška ve své knize Převedu vás… Na onen svět pojednal kromě Pilčíka i příběh karlovarského démona, jehož věhlas se sice v městě samotném v té době takřka dotýkal hvězd, nicméně jeho skutečný osud je dodnes obestřen tajemstvím. S Emilem Hruškou stojíme na kraji Karlových Varů u výstavní vilky, která je s osudem zdejšího fantoma spojena…“

 

 


RECENZE:

Serialkillers.cz: "Vraždy a podvody, pikle a ostudy"

Trojtečka, Kateřina Miklíková: "Z nezajímavosti témat není potřeba mít obavy."

Medvědí oáza, Zdeňka Medvědí: "Jsou skandály, o kterých se nemluví."

Zaostřeno na knihy, Marcela Pudichová: "14 šokujících příběhů"

Vendi z Jihu: "A neunikne mi ani dokumentaristika!"

Můj svět knih, Pavla Velehradská: "Utajené přešlapy v naší historii"

 


  • Kateřina, Brno Husovice
    15.září 2019

    Dobře napsaná kniha a zajímavě zvolená témata napříč historií. Nudit se při čtení určitě nebudete. Autor si dal fakt práci a zjistil, co se dalo. Pokud bude pokračování, určitě neodolám.

V NAKLADATELSTVÍ BRZY VYJDE

ANEB NA CO SE TĚŠÍME

Copyright © 2002 - 2023 , Nakladatelství Epocha s.r.o.